SPINALONGA – WYSPA TRĘDOWATYCH

Zbliżamy się do miejscowości o nazwie Elounda i malowniczej zatoki Mirabello. Na horyzoncie widać także już wyspę Spinalongę, na którą zamierzamy dopłynąć.

Jest wczesny ranek i w okolicy nie widać zbyt wielu turystów, co mnie niezmiernie cieszy.  Podobno tu przyjeżdżają wypoczywać VIP-y. Jednak oprócz nas  nikogo sławnego nie widziałam 😉

Z portu płyniemy małym stateczkiem w stronę wyspy. Jest prawie bezwietrznie i niezwykle cicho. Turkus wody zachęca do kąpieli. Na wyspie kupujemy w budce bilety wstępu i uraczeni pięknymi widokami, siadamy parę metrów dalej w kafejce na sok ze świeżych pomarańczy.

Nagle z „zza rogu” wyłania się większy statek – pływająca dyskoteka. Muza na całą epę! Ludzie tańczą na pokładzie i machają w stronę wyspy. Ja pierdolę – myślę głośno – kto wydaje pozwolenia na kursy „takich” statków w tak piękne miejsce?

Jeszcze nie zdążyli zacumować, a już czuć w powietrzu alkohol. Z daleka widzę wysiadających turystów trzymających browary w dłoniach. Na pewno Ruski – mówię do męża – po chwili słyszę jednak dochodzący z daleka ojczysty język. Wypijamy do końca duchem sok i uciekamy!

Podążamy dróżką prowadzącą dookoła wyspy i zachwycamy się otaczającym nas krajobrazem.

Aż trudno uwierzyć, że tak pięknie położona wyspa może mieć dość ponurą historię.

To tu wywożono w latach od 1903 do 1957 chorych na trąd. Część źródeł podaje, iż w ten sposób Grecy chcieli się pozbyć Turków, którzy okupowali wyspę.

Na Spinalongę przybywali chorzy o różnym statusie społecznym. Starali się prowadzić na wyspie normalne życie — pracowali w sklepach, warsztatach, łowili ryby, hodowali rośliny. Na wyspie był również szpital i kościół. Jednak do momentu wynalezienia leków na trąd, rejs na wyspę odbywał się tylko w jedną stronę, bez możliwości powrotu, co oznaczało rozstanie z najbliższymi.

Źródła historyczne podają, iż do 1957 roku miejsce to stanowiło kolonię dla ponad 1000 osób zarażonych trądem.
Zaciekawieni historią wyspy zaglądamy do ruin. Próbuję wyobrazić sobie mieszkających tu kiedyś ludzi.

Zastanawiam się ilu ludzi przeżyło? Ilu umarło?
Na zgliszczach rosną wszędzie kwiaty.

Niczym dusze tych, którzy musieli zostać tu na zawsze.

kreta zatoka mirabello

zatoka mirabello elounda

wyspa spinalonga

wyspa tredowatych

zatoka mirabello

kreta wyspa tredowatych

wyspa spinalonga

wyspa spinalonga kreta

elounda zatoka mirabello

spinaloga

wycieczki kreta

atrakcje krety

Poniżej historyczne fotografie wyspy.

tredowaci na wyspie

spinalonga 1903 rok

Wydrukuj przepis