Dzisiejsze popołudnie pachnie nie tylko cynamonem i goździkami (bo kompot z suszu gotowy), ale i woskiem pszczelim. Skończyliśmy właśnie przygotowywanie świątecznych świec z naturalnego wosku. Mamy szczęście posiadania pszczelarza w rodzinie (myster mąż we własnej osobie) więc dostęp do węzy (plastrów wosku) jest nieograniczony! (choć muszę przyznać, że dzięki temu można szybko wpaść w nałóg świeczkowy ;-))

Wianka adwentowego wprawdzie jeszcze nie mamy, ale już.. już za momencik będzie. W tym roku idziemy z trendem minimalistycznym i planujemy naturalny wieniec, właśnie ze świeczkami z naturalnego wosku i dodatkami od „Matki Natury”. Żadnych brokatów i sztucznych świecidełek. Zobaczymy co wyjdzie 😉

Jeżeli macie ochotę na powrót do natury, zapach wosku i własnoręcznie robione świeczki, to możecie zapytać pierwszego, lepszego pszczelarza mieszkającego w waszej okolicy lub zamówić węzę w internecie. Nie wiem jak w Polsce, ale u nas w Niemczech plastry wosku (plus knot) można nawet w drogerii DM kupić.

No i nie chcę się wymądrzać i jakiegoś biochemika zgrywać, ale odradzam z całego serca kupno świeczek ze sztucznymi „świątecznymi” zapachami. Pomijając fakt, iż zwykłe świeczki wyrabiane są z parafiny (podczas spalania wydzielają one do atmosfery wiele toksycznych związków takich, jak toluen i benzen), to dodatkowo sztuczne zapachy powodują często bóle głowy i wpływają niekorzystnie na organizm człowieka.

Jak macie ochotę więcej poczytać o szkodliwym działaniu parafiny to proszę tutaj link zdrowy-dom.com

Tym optymistycznym akcentem kończę dzisiejszy wpis i świeczek z naturalnego wosku Wam życzę! 😉

naturalne świece

jak zrobic świeczkę z wosku pszczelego

świece z wosku

A tak wygląda nasz wieniec adwentowy w tym roku 😉 Ekologiczny w 100%

wieniec adwentowy

wieniec adwentowy

Wydrukuj przepis